زندگی
موضوعات داغ

آیا وجود ارواح واقعیت دارد؟ بررسی علمی ارواح!

وجود ارواح: چه کسانی باور دارند و چه کسانی خیر؟ روح چیست؟

خلاصه نوشته
  • هزاران سال است که مردم درمورد وجود ارواح صحبت می‌کنند. در این مطلب با نیونیوز1 همراه باشید تا بررسی کنیم آیا وجود ارواح واقعیت دارد یا خیر؟

نسل‌ها است که در مورد وجود ارواح در میان ما صحبت می‌شود. برای سالیان درازی مردم مجذوب ارواح یا وحشت‌زده از آن‌ها بوده‌اند. اما علم درمورد وجود ارواح چه می‌گوید. آیا حضور ارواح در میان ما واقعیت دارد؟ با بررسی شواهد و مطالعات اخیر درمورد واقعیت وجود ارواح و تاریخچه آنان همراه مجله اینترنتی نیونیوز1 باشید. از مطالب مشابه می‌توانید مطلب 13 تمرین برای تقویت مغز و مطلب 9 بازی و وب‌سایت برای بهبود عملکرد مغز را مطالعه نمایید. همچنین پیش‌تر در نیونیوز1 به این پرسش پاسخ دادیم که آیا تمرین برای تقویت مغز واقعا هوش و IQ را بهبود می‌بخشد؟ از موضوعاتی که نباید از دست دهید مطلب سبک زندگی سالم با 9 نکته را نیز در نظر داشته باشید. با کلیک روی نام رنگی هر مطلب به صفحه مربوطه منتقل خواهید شد. همراه ما باشید.

اصطلاح شبح یا روح به چه معنا است؟

اگر بخواهیم واژه شبح یا روح را از نظر معنای لغوی بررسی کنیم، با توجه به فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد، به معنای ظهور و دیده شدن یک مرده توسط فرد زنده یاد شده است. شبح معمولا به عنوان یک تصویر سحابی تعریف می‌شود. در میان فرهنگ‌های مختلف توضیحات کامل‌تر و متفاوتی از اینکه ارواح دقیقا چی هستند وجود دارد. در این مطلب این موضوع را با دقت بررسی خواهیم کرد.

ناتاشا لوینگر یک پزوهش‌گر ماوراء الطبیعه معتقد است ارواح، روح‌های متعلق به افرادی هستند که قبلا زنده بودند و در بدن فرد قرار داشتند. همچنین او ذکر کرده این ارواح احساس وابستگی به زمین داشته‌اند که حضورشان حس شده است. از نظر او این وابستگی می‌تواند به دلیل یک رابطه عاطفی یا آماده نبودن برای ترک بدن صورت گیرد. نکته لازم به توجه این است که برخلاف تصورات غلط درمورد ارواح آن‌ها ذاتا بد نیستند. آنجی چو، متخصص فنگ‌شویی معتقد است همه‌چیز دوگانه است و هیچ خوب یا بد کاملی وجود ندارد و این صفات نسبی هستند.

آیا وجود ارواح واقعیت دارد؟ بررسی علمی ارواح!

تاریخچه وجود ارواح و شبح!

مردم هزاران سال است که تجربیات ماوراء الطبیعی و در ارتباط با ارواح داشته‌اند. حداقل می‌توان گفت از تجربیاتی صحبت می‌کنیم که قابل درک هستند. تاریحچه وجود ارواح بسیار قدیمی است. یافتن یک لوح از بابل باستان که به 1500 سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد نشان داده که مردم در آن زمان‌هم به وجود ارواح اعتقاد داشته‌اند. در واقع این اولین تصویر شناخته شده از یک روح در تاریخ بشر است. داستان‌های ارواح به همین‌جا ختم نمی‌شود. هرچند علم در مبارزه زیادی با موضوع وجود ارواح است اما بازهم شاهد باور مردم و فرهنگ‌های مختلف در سراسر جهان به این موضوع هستیم.

در فرهنگ‌های آسیایی شاهد توجه زیاد به ارتباط با دنیای مردگان و از دست رفتگان هستیم. درواقع مردم آسیایی علاقه زیادی به ارتباط با اجداد پیشین خود دارند. آنان بر این باورند که ارواح درواقع عزیزانی هستند که از زندگی مادی خود منتقل شده‌اند. یا کمترین حد باور آن‌ها وجود انرژی از حافظه و خاطرات با ارواح است. وجود این انرژی ماندگار و احساس کردن آن در سراسر جهان (از ایالات متحده گرفته تا تایلند) پذیرفته شده است. البته تمام این صحبت‌ها براساس گزارش‌های مردمی از تجربیات با وجود ارواح یا تجربیات شبح‌وار صورت می‌گیرد. تا کنون گزارش دقیق علمی از این موضوع منتشر نشده است. در ادامه با بررسی اینکه وجود ارواح واقعی است یا خیر و دلیل باور یا عدم باور مردم نسبت به وجود ارواح همراه نیونیوز1 باشید.

آیا وجود ارواح واقعیت دارد؟ بررسی علمی ارواح!

چرا برخی از مردم به وجود ارواح اعتقاد دارند؟

در ادامه 4 دلیل که چرا مردم به وجود ارواح باور دارند را بررسی کرده‌ایم.

1-این یک باور فرهنگی است

بسیاری از فرهنگ‌ها به سادگی وجود ارواح را پذیرفته‌اند. این موضوع در فرهنگ‌هایی که به ارتباط با نیاکان و اجداد توجه بیشتری می‌کنند مورد تمرکز ویژه‌ای بوده است. این موضوع در فرهنگ مردم چین و آسیای شرقی بسیار دیده می‌شود. آنان اعتقاد زیادی به انرژی ارواح و اجداد خود دارند.

2-باور دارند چون میخواهند که باور داشته باشند!

برای بسیاری این ایده که عزیزان از دست رفته می‌توانند مجدد در کنارشان قرار بگیرند آرامش‌بخش است. به همین منظور برنامه‌ها و مشاغل بسیاری به وجود آمده که ادعا می‌کنند می‌توانند با روح نیاکان و اجداد انسان ارتباط برقرار کنند. بسیاری از مرد با شنیدن صحبت‌های از طرف اجداد و عزیزان از دست رفته‌اشان احساس دلگرمی و آرامش می‌کنند. برای مثال مادربزرگ مرده شما چه پیغامی می‌تواند برایتان داشته باشد؟ یا او در حال سلام کردن به شماست! با این وجود برخی بر این باورند که ارواح ذاتا بد هستند اما برخی دیگر آن‌ها را تصویرهای شبح‌وار از دست رفتگان می‌دانند که آرامش دهنده و الهام بخش هستند.

آیا وجود ارواح واقعیت دارد؟ بررسی علمی ارواح!

3-وجود ارواح را باور دارند چون تجربه ماوراء الطبیعه داشته‌اند!

اگر شخصی یک تجربه ماوراء الطبیعه و غیر قابل توضیح در دنیای مادی داشته باشد ممکن است به وجود روح اعتقاد پیدا کند. این موضوع حتی می‌تواند در منطق او تاثیر بگذارد چرا که او تجربه خود را در اولویت قرار می‌دهد. تجربیات را نمی‌توان توضیح داد اما آن‌ها در تصورات شما در مورد زندگی، ارواح و زندگی پس از مرگ تاثیر خواهند گذاشت.

4-وجود ارواح را باور دارند چون پذیرای عقاید عرفانی هستند!

بسیاری از مردم معتقدند که قلمروهای کشف نشده بسیاری جدای از جهان مادی که ما می‌شناسیم و درک می‌کنیم وجود دارد. باور داشتن به نیروهایی که نمی‌توانیم آن‌ها را توضیح دهیم در بسیاری از مردم و جوامع رایج است. همین موضوع راه پذیرش وجود ارواح برای این افراد را بازتر و هموارتر می‌کند. در ادامه با بررسی این‌که چرا برخی از مردم وجود روح را باور ندارند و آیا واقعا ارواح واقعیت دارند همراه نیونیوز1 باشید.

آیا وجود ارواح واقعیت دارد؟ بررسی علمی ارواح!

چرا برخی از مردم وجود ارواح را باور ندارند؟

گروه دیگر مردم افرادی هستند که به وجود نیروی ماوراء الطبیعه یا قلمرویی دیگر برای جهان هستی باور ندارند. این گروه افراد به 3 دلیل کلی به ارواح اعتقاد ندارند که در ادامه بررسی کرده‌ایم.

1-آن ها به زندگی پس از مرگ یا هیچ چیز عرفانی اعتقاد ندارند!

به طور کلی برخی افراد پذیرای عقاید عرفانی و مذهبی نیستند. آن‌ها به وجود روح نیز اعتقاد ندارند. درواقع باور داشتن وجود ارواح به معنای این است که انسان را تنها در این جسم فیزیکی تصور کنیم. همچنین این امکان را در نظر نگیریم که نوعی آگاهی و انرژی می‌تواند به صورت غیب خارج از بدن انسان وجود داشته باشد. درواقع وجود یک انرژی آگاه بدون داشتن بدنی فیزیکی یا حداقل از جنس ماده‌ای که ما می‌شناسیم را غیر ممکن می‌دانند. این افراد اغلب بدون ایمان یا باور به مذهب هستند.

2-آن ها هرگز رویداد مارواء الطبیعه ای را تجربه نکرده اند!

همان‌طور که احساس دیدن یک روح و شبح می‌تواند یک فرد را به ایمان به ماوراء الطبیعه برساند، خلاف آن نیز صادق است. برای مثال یک فرد شکاک که هیچ رویداد فراطبیعی را تجربه نکرده باشد هرگز به وجود روح باور نخواهد داشت. اغلب در بسیاری از فرهنگ‌ها که تجربه ماوراء الطبیعه نداشته‌اند، اعتقاد به ارواح نوعی تخیل در نظر گرفته می‌شود.

آیا وجود ارواح واقعیت دارد؟ بررسی علمی ارواح!

3-هیچ مدرک واقعی برای اثبات وجود روح موجود نیست!

از آن جایی که اثبات ملموسی برای وجود ارواح وجود ندارد افرادی که همه‌چیز را با معیار علم موجود می‌سنجند، اعتقادی به ارواح نخواهند داشت. این افراد چیزهایی را که علم نمی‌تواند فعلا ثابت کند را به کل قبول ندارند و تجربیات شهودی را مدرک قابل اطمینانی برای اثبات وجود ارواح نمی‌دانند. در واقع بار عدم اثبات از نظر علمی و دقیق آن‌ها را متقاعد می‌کند که ارواح و دنیای ماوراء الطبیعه وجود ندارند.

آیا وجود ارواح واقعیت دارد؟

چو، لوینگر و تانیا کارول ریچاردسون نویسنده کتاب شهود فرشته و پژوهشگران شهودی حرفه‌ای در سراسر دنیا، پذیرای ایده وجود روح هستند. درواقع همه این افراد ادعا می‌کنند که انرژی وجود یک شبح یا روح را تجربه کرده یا حس کرده‌اند. با این وجود ریچاردسون توضیح می‌دهد که در موضوعات مربوط به ارواح هیچ‌کس پاسخی دقیق و کامل ندارد. او معتقد است این خود مردم هستند که تصمیم خواهند گرفت چه تفکری نسبت به دنیای ماوراء الطبیعه داشته باشند. او ادعا کرده که چندین بار ارواح را با چشمان فیزیکی خود دیده است. همچنین ذکر کرده حس کردن وجود آن‌ها می‌تواند از طریق یک انرژی یا احساس درونی لمس شود.

آیا وجود ارواح واقعیت دارد؟ بررسی علمی ارواح!

لوینگر ذکر کرده با سال‌ها مطالعه و اطلاعاتی که از شاهدین بسیاری دریافت کرده به وجود روح اعتقاد دارد. او ذکر کرده شاید باورش سخت باشد اما تنها راه باور و اعتقاد به ماوراء الطبیعه و وجود شبح، اعتماد به اطلاعات شهودی است. او عنوان کرده که درصد زیادی از مردم جهان به زندگی پس از مرگ اعتقاد دارند و این خارج از مذاهب است. چون برخی مذاهب این موضوع را رد می‌کنند و برخی تایید. در نهایت بسیاری از متخصصان در زمینه‌های عرفان، وجود قلمرویی غیر مادی و ارواح را فراتر از یک احتمال می‌دانند و آن را کاملا باور دارند. یا دست کم پذیرای ایده وجود ارواح هستند. اما تعداد افرادی که همه چیز را وابسته به قلمروی فیزیکی، علم و برهان می‌دانند کم نیست. متقاعد کردن این افراد برای باور به وجود ارواح بسیار سخت است مگر اینکه آن‌ها خود شاهد یک تجربه ماوراء الطبیعی بوده باشند!

آیا وجود ارواح واقعیت دارد؟ بررسی علمی ارواح!

کلام آخر درمورد وجود ارواح!

هیچ‌کس نمی‌تواند به طور کامل و صدرصد وجود یا عدم وجود روح را تایید کند. با این وجود کسانی که یک تجربه شبح‌وار یا ماوراء الطبیعه داشته‌اند بر باور خود خواهند ایستاد و به وجود ارواح اعتقاد دارند. با این وجود که علم به جز نشانه‌های تغییر دمایی و فرکانسی در محیط نتوانسته هیچ مدرکی مبنی بر وجود شبح را ارائه کند. به هر حال هر ساله وجود ارواح گزارش می‌شود و این روند ادامه خواهد داشت.

منبع: مجله اینترنتی نیونیوز1 و mindbodygreen

گرد آورنده
نیونیوز1
منبع
mindbodygreen
مشاهده بیشتر

مدیر سایت: امیر بلادی

مدیر سایت و مجله اینترنتی نیونیوز۱، نویسنده و مترجم، زیست شناس دریا، مدیر استدیو مجهز صدا و تولید محتوی، صدابردار، آهنگساز و خواننده

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا