نجوم و هوافضا

ستاره شناسان نگران اجرام درخشان در آسمان شب هستند!

ماهواره‌های جدید باعث اختلال در دید رصدخانه‌ها شده‌اند!

یک ماهواره جدید در آسمان نگرانی‌هایی برای ستاره شناسان ایجاد کرده است. این ماهواره به یکی از درخشان‌ترین اجرام آسمانی تبدیل شده که اخترشناسان را با نگرانی در مورد آینده نجوم روبرو کرده است. طبق تحقیقات جدید، مسیرهای درخشان ماهواره BlueWalker 3 و ماهواره‌های دیگر جدید ممکن است به همسایگی ما در آسمان شب نزدیک شود. آلودگی نوری این ماهواره‌ها رصد جهان را برای ستاره‌ شناسان دشوارتر می‌کنند. محققان نگران اجرام درخشان هستند. جزئیات کشف یک سیاره همانند زمین در کمربند کویپر!

BlueWalker 3

ماهواره آزمایشی BlueWalker 3 با آلودگی نوری همراه شد!

ماهواره BlueWalker 3 یک نمونه آزمایشی از ماهواره‌های ارتباطی است که در تاریخ 10 سپتامبر به فضا پرتاب شد. این ماهواره دارای یک آرایه 692 فوت مربع است که با یک سطح صاف بزرگ قدرت این را دارد که مانند آیینه نور خورشید را به زمین بازتاب دهد. بر اساس تحقیقات، اوج روشنایی آن 0.4 است. طبق تحقیقات ماهواره BlueWalker 3 یکی از درخشان‌ترین اجرام آسمانی است. روشنایی 0.4 کاملا درخشان است و تنها 6 ستاره در آسمان شب وجود دارد که از بلوواکر 3 روشن‌تر است.

bluewalker 3

 

محاسبه میزان درخشندگی اجرام آسمانی چگونه است؟

میزان درخشندگی 2 تنها حدود 40 درصد از اندازه درخشندگی 1 است. چشم غیر مسلح انسان اجسامی با میزان درخشندگی حدود 7 را در یک مکان بسیار تاریک می‌تواند ببیند. میزان درخشندگی زهره در دل آسمان حدود -4 است. هر چقدر عدد درخشندگی منفی باشد، به معنای روشن‌‌تر بودن جسم است. درخشندگی خورشید حدود -27 است. در حالی که درخشندگی ماه کامل -13 است. توجه فرازمینی‌ ها به بمب اتمی اوپنهایمر که ممکن بود زمین را نابود کند!

اجرام درخشان آسمان

 

نور منعکس شده از ماهواره ها مانع دید رصدخانه‌ ها میشود!

تنها یک BlueWalker 3 در آسمان وجود دارد که بررسی و تحقیق میزان روشنایی آن مهم است. گروه‌های زیادی درحال برنامه‌ریزی برای پرتاب ماهواره‌های درخشان به LEO (مدار پایین زمین) در آینده‌ای نزدیک هستند. نور منعکس شده از ماهواره‌ها مانع تشخیص اجرام آسمانی در ساعات گرگ و میش می‌شود. نوار نوری ماهواره‌ها در تصاویر نجومی می‌تواند بررسی پدیده‌هایی مانند همگرایی گرانشی و تغییر نتایج طیف نگاری اجرام دور را دشوار سازد.

ستاره شناسان

همگرایی گرانشی زمانی رخ می‌دهد که اجرام غول‌پیکر با گرانش بسیار زیاد نور را به دور خود خم می‌کند و در نتیجه اثری به نام عدسی گرانشی را ایجاد می‌کند. طیف‌سنجی نیز اندازه‌گیری طول موج نور از ستاره‌ها و یا کهکشان‌های دور است. تلسکوپ فضایی جیمز وب تصویر یک علامت سوال بزرگ را در کهکشان ثبت کرد!

نگرانی محققان از افزایش تعداد ماهواره های پرتابی!

ممانعت ماهواره‌ها و تداخل احتمالی پرندگان مهاجر در بررسی آسمان از مشکلات رصدخانه‌ها هستند. زیرا به دلیل ظاهر آن، به طور اشتباه هدایت می‌شوند. نگرانی محققان این است که با افزایش پرتاب ماهواره‌های بیش‌تر به مدار، اخترشناسان با مشکلات بسیاری مواجه خواهند شد. دانشمندان چطور سن یک ستاره را محاسبه میکنند؟

ماهواره فضایی

پیشنهاد محققان این است که روشنایی ماهواره‌ها باید با مجوز پرتاب در نظر گرفته شوند. چراکه ماهواره BlueWalker 3 آلودگی نوری بسیاری دارد. علی‌رغم تلاش‌های فراوان در صنعت هوافضا، اخترشناسان و سیاست‌گذاران برای کاهش تاثیر این ماهواره‌ها بر نجوم زمینی، هم‌چنان روند پرتاپ ماهواره‌های بزرگ‌تر و روشن‌تر به عنوان اجرام درخشان در آسمان درحال رشد است.

منبع: operanewsapp و NewNews1

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا