منتخب سردبیرورزشی

افزایش کالری سوزی: پیاده روی یا شنا کدام بهتر است؟

افزایش کالری سوزی با کدام ورزش؟ ورزش پیشرو در کالری سوزی شنا است یا پیاده روی؟

چگونه به راحتی کالری سوزی کنیم؟ شنا و پیاده‌ روی یا دویدن جزو ورزش‌های پرطرفدار هستند. البته نیازی نیست که شما در هر دوی آن‌ها حرفه‌ای شوید. اما این ورزش‌ها فوایدی دارند که نمی‌شود از آن‌ها چشم پوشی کرد. همچنین مطلب ما درباره اصول اولیه عضله سازی را از دست ندهید!

کالری سوزی با پیاده روی کردن


چگونه با شنا و پیاده روی افزایش کالری سوزی داشته باشیم؟

شنا و پیاده‌ روی به داشتن ماهیچه‌های قوی کمک بسیاری می‌کنند. هر دوی آن‌ها باعث افزایش استقامت بدنی و بهبود شرایط قلبی و عروقی می‌شوند. اما سوال اصلی این است که کدام یک کالری بیشتری می‌سوزاند؟ عوامل متغیری از جمله سرعت، مقدار زمان تمرین، طول تمرین و نوع حتی دویدن می‌تواند تاثیرگذار باشد. در نتیجه صرفاً با بررسی یک معیار نمی‌توان به آسانی نتیجه‌گیری کرد. تیم تناسب اندام Tom’s Guide اتفاقاً درباره تفاوت شنا و پیاده‌ روی کنجکاو است. نتیجه چالش‌ها و تمریناتی که انجام دادن را باهم بررسی می‌کنیم.

کالری سوزی با پیاده روی کردن


فواید شنا در مقابل پیاده‌روی

شنا کردن چه مزایایی دارد؟
تاثیرات پیاده روی در کالری سوزی چیست؟

شنا یک ورزش همه جانبه است به تمامی قسمت‌های بدن را درگیر می‌کند. CDC اینگونه مزایای شنا را توصیف می‌کند: شنا کردن تمامی گروه‌های اصلی عضلانی را فعال می‌کند. کارکرد سیستم قلبی و عروقی را بهبود می‌بخشد. به علاوه درصد ابتلا به بیماری‌های قلبی را هم کاهش می‌دهد. همچنین توانایی تحرک را افزایش می‌دهد چون آب مانند یک مقاومت در برابر عضلات شما عمل می‌کند.

کالری سوزی با پیاده روی کردن

شنا می‌تواند هم به صورت قدرتی و شدید باشد هم ملایم و متعادل آن را انجام داد. چه به صورت قدرتی شنا کنید یا صرفاً تفریحی، در نهایت باعث کالری سوزی می‌شود. از دیگر فواید این ورزش کاهش اضطراب و افزایش خلق و خو می‌باشد. یکی از پرطرفدارترین ورزش‌ها در آمریکا شنا است و از تاثیرات خوب آن بهبود مفاصل و استخوان‌ها می‌باشد.

کالری سوزی با شناکردن

پیاده‌ روی هم دقیقاً فواید مشابهی دارد. شاید هیچ وقت فکر نمی‌کردید که دویدن باعث عضله سازی شود! از این لحظه به بعد مطمئن باشید که نه تنها باعث تحریک رشد عضلات و تقویت ماهیچه‌های پا می‌شود، بلکه به تراکم و استخوان و فرایند بارگیری استخوان هم کمک می‌کند. از نظر دیگر دویدن باعث کاهش وزن می‌شود.

کالری سوزی با پیاده روی کردن

شنا یا پیاده‌ روی: کدام یک کالری سوزی بیشتری دارد؟

به یاد داشته باشید که کالری سوزی در هر ورزشی بستگی به چندین عوامل دارد. عوامل بیولوژیکی مانند: قد، سن، ژنتیک، هورمون‌ها و جنسیت، شدت، مقدار و طول تمرین جزو متغیرهای تاثیرگذار هستند. شنا و پیاده روی به عنوان ورزش‌های کالری سوز معرفی می‌شوند همچنین کاهش وزن هم به همراه دارند. برای مثال اگر یک زن ۳۲ ساله با وزن ۱۲۰ پوند، ۵ کیلومتر بدود ۳۰۰ کالری می‌سوزاند. در مقایسه برای یک فرد مبتدی با ۳۰ دقیقه شنا کاملاً نتایج متفاوتی به دست می‌آید.

افزایش کالری سوزی

مثلاً در حدود ۲۰۰ کالری برای شنای کرال تفریحی و ۱۵۰ تا ۳۰۰ کالری با کرال سینه سوزانده شود. با کرال پشت ۱۵۰ تا ۳۰۰ کالری و با شنای پروانه تا ۴۰۰ کالری سوزاندن هم ممکن است. اگر به آرامی شنا کنید ۱۶۲ کالری می‌سوزانید در مقابل با دویدن سریع ۱۸۹ تا ۳۱۸ کالری از دست می‌دهید. در نتیجه برای کالری‌ سوزی بیشتر با شنا، باید بیشتر تلاش کنید.

کالری سوزی با شناکردن

افزایش کالری‌ سوزی چگونه ممکن است؟

راه‌های بسیاری وجود دارد که در پیاده‌ روی و شنا افزایش کالری را تجربه کنیم. اگر دویدن در یک فضای باز، ناهموار یا تپه مانند را انتخاب کنید؛ بدون شک تلاش بیشتری نسبت به پیاده روی بر روی تردمیل یا زمین صاف نیاز دارد. در مقابل اگر شدت و مدت شنا کردن را هم افزایش دهید نتایج متفاوتی را به دست می‌آورید. آب سرد تاثیر مستقیمی بر کالری‌ سوزی بیشتر دارد.

کالری سوزی با شناکردن

تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد آب سرد متابولیسم بدن را بالا می‌برد. سوزاندن کالری با، سرعتِ دویدن رابطه مستقیمی دارد. داشتن یک برنامه روزانه شما را می‌تواند به نتایج دلخواهتان برساند. در نهایت شنا و پیاده‌ روی عملکرد متفاوتی دارند اما با کمی تلاش بیشتر، دویدن کالری بیشتری از شنا می‌سوزاند.

پیاده روی و شنا کردن


کالری سوزی را با تمرینات فوق العاده امتحان کنید!


گردآورنده: مجله اینترنتی نیونیوز۱

منبع: tomsguide

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا